Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca obchodzimy Pierwszy Dzień Wiosny. Jak każdego roku i w tym w naszej szkole zrobiło się kolorowo. smile

Obchody rozpoczęły się wierszowym powitaniem, w wykonaniu Pani Agnieszki i Pani Natalii. Następnie uczniowie zaprezentowali przygotowane okrzyki wiosenne, klasa IV w języku polskim i angielskim. Później rozpoczęły się wiosenne recytacje. Jako pierwsze wystąpiły dzieci z klasy zerowej z utworem "Wiosna". Z klasy III wystąpiły Alicja Żuk i Martyna Panasiuk z wierszem „Prośba do słonecznika”, po nich Maciej Panasiuk zaprezentował wiesz "Powitanie Wiosny", a na koniec Karol Hawryluk "Przedwiośnie". Klasa IV specjalnie na tę okazję ułożyła wiersz, pt. "Witaj Wiosno!". Klasa V i klasa VII wykonały wiersz o tym samym tytule, "Wiosna".

Dodatkowo Laura Wieczorek, uczennica klasy VII, a także Szkoły Muzycznej I stopnia we Włodawie, zagrała nam utwór na saksofonie.

Tego dnia klasa IV wygrała konkurs na najlepiej przebraną klasę i otrzymała słodki upominek. Gratulujemy!

Po krótkim koncercie muzycznym Pani Agnieszka i pani Natalia przybliżyły nam też trochę informacji na temat Światowego Dnia Zespołu Downa, który  spowodowany jest dodatkowym chromosomem przy 21 parze kodu genetycznego. U osób z zespołem Downa występują częściej problemy z utrzymaniem masy ciała, wrodzona wada serca oraz problemy ze wzrokiem i zaburzenia słuchu. W Polsce żyje blisko 60 tysięcy takich osób. W kontakcie z osobą z zespołem Downa zachowuj się jak zawsze i traktuj każdego z szacunkiem. Słuchaj uważnie wypowiedzi, nie unikaj kontaktu wzrokowego, nie bój się zadawać pytań. Bądź otwarty, koleżeński i zaoferuj swoją pomoc.

Żółto-niebieska wstążka i trzy strzałki to symbole wsparcia dla ludzi z zespołem Downa. Symbolem stały się również skarpetki, zwłaszcza nie do pary. Kiedy je nosimy, wyrażamy tolerancję, zrozumienie i wsparcie dla osób z tym schorzeniem. Wysyłamy też sygnał o miłości do tego, co inne i niezwykłe. Symbol ten ma pokazać, że bycie "innym niż inni" nie oznacza niczego złego.

My również tego dnia założyliśmy kolorowe skarpetki, co już stało się naszą szkolną tradycją.

Na zakończenie dnia wybraliśmy się na Wiosenny Pochód chodnikami Wyryk. Z okrzykami i piosenkami wołaliśmy wiosnę. Mamy nadzieję, że usłyszała nasze wołania i od dziś będzie rozpieszczała nas  piękną pogodą.smile