Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

"Planuję swoją przyszłość"

Nasze Gimnazjum od 1 kwietnia do 31 grudnia 2010r. realizowało projekt "Planuję swoją przyszłość". Na realizację programu opracowanego przez: p. Marzenę Trociuk - dyrektora szkoły, p. Wiesławę Bylinę - wicedyrektora, p. Elwirę Tadyniewicz i p. Justynę Tkaczuk - nauczycielki języka angielskiego szkoła otrzymała dotację w wysokości 12 tys. zł. Działania przedsięwzięcia koordynowała p. Marzena Trociuk a sprawną księgowość prowadziła p.Elżbieta Wieczorek.

 


Ponadto szkoła otrzymała dodatkowy "bonus" w postaci trzytygodniowego letniego obozu językowego w Załęczu Wielkim dla jednego ucznia jako nagrodę za osiągnięcia językowe i wyróżniającą się pracę w projekcie. Koszt obozu 1950zł w całści został sfinansowany przez fundację "Nida".  W obozie uczestniczył Oskar Błaszczuk - uczeń kl. III b gimnazjum.

Dzieki uzyskanej dotacji ucznoiwie mieli mozliwość uczestnictwa w dodatkowych zajęciach z języka angielskiego. Na zajęciach uczniowie tworzyli komputerową bazę danych o wybranych zawodach, uczyli się korzystać z różnych zasobów informacyjnych w języku angielskim, pisali ogłoszenie do gazety oraz doskonalili sztukę autoprezentacji. Efektem końcowym było zaplanowanie przez uczniów własnej ścieżki edukacyjno - zawodowej w postaci wypracowania, prezentacji multimedialnej, albumu lub plakatu.

Jednym z działań projektu była diagnoza preferencji i predyspozycji zawodowych uczestników projektu, którą przeprowadziła p. Elżbieta Kurec - pedagog szkolny. W ramach tego przedsięwzięcia zorganizowano też spotkania z doradcami zawodowymi MCiZ w Chełmie i PUP we Włodawie. Efektem końcowym było wydanie opinii każdemu uczestnikowi projektu.

Zostały zorganizowane trzy wyjazdy na zajęcia warsztatowe w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Puławach. W ramach każdego wyjazdu uczniowie uczestniczyli w zajęciach z języka angielskiego prowadzonych przez studentów - wolontariuszy. Realizowany program obejmował poszerzanie wiedzy i słownictwa o tematyce zawodoznawczej, redagowanie i pisanie CV, listu motywacyjnego i doskonalenie sztuki autoprezentacji. Ponadto podczas każdej wycieczki zapewniono uczniom szereg dodatkowych atrakcji m.in.: zajęcia na pływalni, lodowisku, zwiedzanie Muzeum Czartoryskich w Puławach, Muzeum J. Kochanowskiego w Czarnolesie, Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

Ciekawym przedsięwzięciem było zorganizowanie na terenie szkoły zajęć warsztatowych z języka angielskiego. Przeprowadził je p. Rob Lewis - rodowity Anglik. Podczas zajęć uczniowie poznali zasady poruszania się po rynku pracy w innych krajach, różnorodne zawody oraz mentalność obcokrajowców. Zajęcia z native speaker wzbudziły duże zainteresowanie młodzieży.

Realizacja projektu była też okazją do pokazu gry aktorskiej i sztuki autoprezentacji uczniów podczas uroczystej inauguracji i prezentacji dorobku projektu.

Realizowany projekt cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Dzięki ciekawym działaniom i tematyce bliskiej młodzieży gimnazjalnej projekt przyczynił się

do zwiększenia zainteresowania nauką języka angielskiego w kontekście planowania własnej drogi edukacyjnej i wyboru zawodu oraz przygotowania młodzieży do odnalezienia się

we współczesnej Europie. Znacząco wpłyną na rozwój kompetencji językowych a tym samym na zwiększenie szans edukacyjnych młodzieży z terenów wiejskich.

Projekt dodatkowo wspierały panie: Agnieszka Łotysz, Alina Hulip, Alicja Parczewska, Agnieszka Paśnik, Anna Parulska, Kamilla Horszczaruk, Alicja Szczygieł.