Nadanie Szkole Podstawowej w Wyrykach imienia Armii Krajowej i sztandaru w 85. rocznicę jej powstania

W dniu 18 października 2021 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie pomników ku czci żołnierzy Armii Krajowej w bitwie pod Wyrykami stoczonej z Niemcami 8 maja 1944 r.

i setek błogosławionej pamięci polskich Żydów – więźniów obozu pracy w Adampolu zamordowanych przez Niemców podczas funkcjonowania obozu w latach 1941-1943.

Uroczystość połączona była z nadaniem Szkole Podstawowej w Wyrykach imienia Armii Krajowej i sztandaru w 85. rocznicę jej powstania, a także z odsłonięciem tablicy pamiątkowej w hołdzie żołnierzom III Batalionu 7. Pp. Leg. AK (OP7/III) Obwodu AK Włodawa pod dowództwem mjr. Bolesława Flisiuka ps. „Jarema” i muralu dedykowanego kadrze dowódczej i żołnierzom III Batalionu 7. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej.

Organizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Wyrykach oraz Gmina Wyryki i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło we Włodawie, zaś współorganizatorem - 19. Chełmski batalion zmechanizowany.

Patronat honorowy nad uroczystością sprawowali: Poseł do Parlamentu EU Beata Mazurek,  Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk, Józef Zając Senator RP, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, Marcin Poseł na Sejm RP Kamil Duszek, Senat i Sejm RP.

Całe wydarzenie wsparły następujące instytucje: Dowództwo Garnizonu Warszawa, Starostwo Włodawskie, Zakład Karny we Włodawie, Młodzieżowy Dom Kultury im.      O. Kolberga we Włodawie oraz ZSCKR im. I. Kosmowskiej w Korolówce-Osadzie.

Sztandar szkoły poświęcony żołnierzom Armii Krajowej ufundował  Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło we Włodawie.

Sponsorami uroczystości byli: Polska Spółka Gazownictwa, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem”, Nadleśnictwo Włodawa  i Nadleśnictwo Sobibór.

Patronat  medialny nad wydarzeniem objęli: TVP 3 Lublin, Echo Katolickie, Super Tydzień we Włodawie, Nowy Tydzień powiat włodawski, Radio BonTon, Regionalny Portal Informacyjny podlasie24.

Uroczystość w Adampolu rozpoczęła dyrektor Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Wyrykach Marzena Trociuk przytaczającsłowa Świętego Jana Pawła II: „Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro – Ojczyznę”, podkreślając tym samym wagę wydarzenia           w kształtowaniu postaw patriotycznych, tolerancji, a także obowiązek przekazywania  młodemu pokoleniu konieczności dbania o najwyższe wartości, widniejące na szkolnym sztandarze BÓG, HONOR, OJCZYZNA, NAUKA.

Następnie odprawiona została Msza św. polowa  pod przewodnictwem Dziekana Dekanatu Włodawskiego Proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie ks. kanonika Dariusza Parafiniuka. Po nabożeństwie odbyła się wspólna modlitwa w intencji zamordowanych polskich Żydów, byłych więźniów obozu pracy w Adampolu, po której nastąpiło odsłonięcie pomników oraz złożenie kwiatów        i  zapalenie zniczy. Kolejna część uroczystości miała miejsce przed budynkiem szkoły, gdzie odbyła się ceremonia nadania Szkole Podstawowej w Wyrykach imienia Armii Krajowej i poświęcenia sztandaru szkoły. Potem dokonano  odsłonięcia  tablicy pamiątkowej i muralu, który powstał w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej pod hasłem "MUR, ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO". Po okolicznościowych wystąpieniach zaproszonych gości, uczniowie szkoły SP im. Armii Krajowej w Wyrykach zaprezentowali montaż słowno-muzyczny.

Swoją obecnością uroczystość zaszczycili m.in. Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło we Włodawie, uczestnik bitwy pod Wyrykami kpt. Edmund Brożek,  córka dowódcy II kompanii Wachmistrza Józefa Dohojdy ps. „Sępowicz”  Janina Pojmaj, Poseł na Sejm RP Marcin Kamil Duszek, Senator RP prof. Józef Zając Prorektor Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, Wójt Gminy Wyryki Mirosław Torbicz, wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed, Naczelnik Biura Upamiętniania Walk            i Męczeństwa Oddziału IPN w Lublinie Jacek Romanek, dyrektor Delegatury w Chełmie Kuratorium Oświaty w Lublinie Arkadiusz Kwieciński oraz starszy wizytator Elżbieta Wołczuk, Doradca Społeczny MEiN   Janusz Wawerski, dyrektor biura poselskiego Anna Pańczyk, wiceprezes ŚZŻAK Okręgu Zamość Andrzej Jaroszyński, Naczelny Rabin Polski Michael Schdrich oraz  księża: dziekan Dekanatu Włodawskiego, proboszcz Parafii pod wezwaniem NSJ we Włodawie - ks. Kanonik Dariusz Parafiniuk, wicedziekan Dekanatu Włodawskiego ks. Adama Haraszczuk, Proboszcz Parafii p.w. Świętego Mikołaja           w Lubieniu, ks. Karol Bernatek kapelan 24 Batalionu Lekkiej Piechoty w Chełmie,  ks. Waldemar Tkaczuk proboszcz Parafii św. Michała Archanioła w Woskrzenicach Dużych,  proboszcz Parafii Prawosławnej w Horostycie ks. protojerej Tomasz Łotysz oraz przedstawiciele służb mundurowych,  władz gminnych i powiatowych, dyrektorzy szkół, urzędów i instytucji, kombatanci, rodziny uczestników bitwy pod Wyrykami.