Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Katyń...Ocalić od Zapomnienia

W środę 13.04.2022 r. w naszej szkole uczciliśmy 82 rocznicę zbrodni katyńskiej. Wspólnie z nami to ważne wydarzenie upamiętnili zaproszeni goście: Pani Maria Durys Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, Wójt Gminy Wyryki Pan Mirosław Torbicz, Proboszcz Parafii Lubień Ksiądz Adam Haraszczuk, Nadleśniczy Nadleśnictwa Włodawa Pan Jacek Jabłoński oraz Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło we Włodawie Pan kapitan Edmund Brożek.

 

W czasie  uroczystości  przy naszej szkole został posadzony Dąb Katyński. Został on zasadzony w ramach akcji „Katyń…Ocalić od Zapomnienia”, która trwa nieprzerwanie od 2008 roku. Jej celem jest uczczenie pamięci ofiar zbrodni katyńskiej. W Polsce założono ,że  zostanie posadzonych 21 473 dębów pamięci. Każdy jest poświęcony konkretnej osobie, która została zamordowana w Katyniu, Twerze lub Charkowie. Nasz Dąb Pamięci  poświęcony jest kapitanowi  Stefanowi Mączyńskiemu. Kapitan urodził się 6 września 1906 roku w Lublinie jako syn Teofila i Katarzyny ze Świderskich. Po ukończeniu szkoły powszechnej podjął on naukę w prywatnym męskim Gimnazjum im. Stefana Batorego w Lublinie, gdzie zdał egzamin maturalny i otrzymał świadectwo dojrzałości. Wkrótce po tym dostał powołanie do wojska i został skierowany do Szkoły Oficerów Piechoty w Warszawie. Po ukończeniu szkolenia uzyskał nominację na stopień podporucznika rezerwy piechoty i propozycję wstąpienia do służby zawodowej. Otrzymał przydział do 7 Pułku Piechoty Legionów w Chełmie. W 1935 roku awansował do stopnia porucznika i poślubił Leokadię Ufniarską. Wkrótce po ślubie został przeniesiony do Korpusu Ochrony Pogranicza. W 1937 roku awansował do stopnia kapitana i na początku następnego roku dostał przydział do pułku KOP „Wilejka” gdzie objął obowiązki dowódcy kompanii w batalionie „Krasne”. Podczas kampanii wrześniowej dostał się do niewoli sowieckiej. Początkowo przebywał w obozie w Ostaszkowie. W styczniu 1940 roku przeniesiono go do obozu w Kozielsku, po czym wywieziony został do Lasu Katyńskiego i tam zamordowany. Na NKWD- owskiej liście wywozowej nr 036/4 z 16 kwietnia 1940roku jego  nazwisko figuruje pod pozycją 62. Pozostawił zonę Leokadię i córkę Halinę. Cześć Jego Pamięci!!!

Kolejnym ważnym wydarzeniem tego dnia był uroczysty Poranek Wielkanocny, w którym udział wzięli zaproszeni Goście oraz wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.