Lekcja przyrody w terenie

W dniu 21 kwietnia 2017 r. uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Wyrykach uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Stacji Hydrologiczno – Meteorologicznej we Włodawie i Nadleśnictwa Włodawa. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z działaniem przyrządów pomiarowych takich jak: wiatromierz, deszczomierz, psychrometr Augusta. Poznali sposoby pomiaru temperatury gruntu, stopnia zachmurzenia nieba. Duże zainteresowanie uczniów wzbudził heliograf  używany z paskami wskaźnikowymi, na których skupione przez soczewkę promienie słoneczne wypalały ślad informujący o czasie nasłonecznienia.. Po zwiedzeniu ogródka uczniowie poznali zasady opracowywania danych i przesyłania ich do centrum informacji IMiGW w Warszawie. Dowiedzieli się także,  jak wygląda praca meteorologa, jak ważne i odpowiedzialne zadania wykonuje on w ramach swoich codziennych obowiązków zawodowych. Na zakończenie wizyty w Stacji Meteorologicznej uczniowie obejrzeli historyczne przyrządy stosowane dawniej do zapisywania wartości ciśnienia atmosferycznego – stary barometr i barograf, które działają do dnia dzisiejszego.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Nadleśnictwie Włodawa. Przywitała nas Pani Aleksandra Chwalczuk, która oprowadziła nas po ścieżce edukacyjnej „ Las i człowiek” i omówiła wspólnie z Panem Włodzimierzem Czeżykiem  zagadnienia związane z florą, fauną i ochroną lasu. Następnie uczniowe zwiedzili izbę leśną oraz obejrzeli film przyrodniczy „W lesie o każdej porze”. Na zakończenie odbył się Quiz przyrodniczy z nagrodami.