Trudne wybory klasy III gimnazjum

Uczniowie klasy III gimnazjum przygotowują się w bieżącym roku szkolnym, pod czujnym okiem wychowawcy, nauczycieli i rodziców, do podjęcia jednej z ważniejszej decyzji w swoim życiu, a mianowicie wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. W tym celu, oprócz zajęć z wychowawcą i lekcji poświęconych umiejętnościom pisania tekstów użytkowych (CV, podanie, list motywacyjny) dwukrotnie spotykali się z doradcami zawodowymi z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Chełmie. Głównym celem tych spotkań było udostępnienie młodzieży informacji o rynku pracy, o możliwych ścieżkach kształcenia, ale także zasadach komunikacji interpersonalnej. Podczas pierwszego spotkania uczniowie obejrzeli prezentację i wysłuchali wykładu na temat savoir - vivr'u oraz komunikacji i mowy ciała. Celem drugiego spotkania było planowanie dalszej ścieżki edukacyjno - zawodowej. Uczniowie wyjeżdżali także do pobliskich szkół ponadgimnazjalnych, w tym także do Lubelskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Lublinie. Celem tych wyjazdów było poznanie bazy, jaką dysponują szkoły oraz oferty edukacyjnej. Na terenie naszej szkoły gościliśmy także nauczycieli i uczniów z kilku szkół średnich z terenu województwa lubelskiego. Trzecioklasiści wyjeżdżali również do Powiatowego Urzędu Pracy we Włodawie na warsztaty zawodoznawcze.