Tradycje Andrzejkowe

Dnia 29-30.11.2019r. w wigilię św. Andrzeja ,patrona Szkocji ,Grecji i Rosji. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła sie w 1557r. za sprawą Marcina Bielskiego . Dzień ten przypada na początku lub na końcu roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym sie adwentem. W Szkocji obchodzony 30 listopada dzień świętego Andzrzeja jest świętem narodowym.

HISTORIA

Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczony były tylko dla niezamężnych dziewcząt  Poczatkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie , a wróżby odprawiano tylko inwidualnie , w niezobowiązującą zabawę gromadzącą mlodzież obojga płci. Pochenie andrzejkowych wróżb matrymonialnych nie jest do końca znane- niektórzy autorzy wskazują na starożytną Grecję, podkreślając podobieństwo żródłosłowu imienia Andrzeja  i greckich słów aner, andros oznaczjących męża.